tn__Q1A6727.jpg tn__Q1A7514.jpg tn__Q1A5750.jpg tn__Q1A7289.jpg tn__Q1A4445.jpg
  Menu

Index of Acts - 49th Alaska Folk Festival

- A -
A-TRAIN OF THOUGHT - Sun 7:30pm
Abbey Lee - Tue 6:45pm
Alaska Youth Choir - Mon 6:30pm
Alexander Hodgins - Wed 9:15pm
An Alaskan Traveler - Mon 9:15pm
Andy Miller - Mon 7:45pm
- B -
Big Chimney Barn Dance - Sun 8:30pm
Bob Sinaiko - Wed 9:30pm
Brent and Madeline Tingey - Mon 8:30pm
Brigitte Jardin - Sat 8:30pm
Broken Feet - Sat Aft 1:00pm
Burl Sheldon and Nancy Berland - Fri 8:45pm
- C -
Caitlin Frye - Fri 7:30pm
Caitlin Warbelow - Thu 8:45pm
Carpe Diem - Mon 8:00pm
Cello Pudding - Mon 7:15pm
Chanelle Kanani - Tue 8:00pm
Cherie Bowman - Sat Aft 2:30pm
Chris Thompson and Friends - Thu 7:00pm
Chrisman Sisters (The) - Fri 8:15pm
Code Red - Wed 6:45pm
Coldstring Drifters - Sat Aft 2:15pm
Craig Hendricks - Fri 8:00pm
Crescent Harbor Gals - Sat Aft 12:45pm
- D -
DUNCH - Fri 10:00pm
Dancing with the Spirit Village School Music Program - Sun Aft 12:45pm
Dennis and Dona Townsend - Sat Aft 12:30pm
Destany Kahlstrom - Tue 9:15pm
- E -
Empty Oil Barrel Band (The) - Tue 8:45pm
- H -
Hank Alrich - Sun 7:45pm
Hannah - Tue 8:15pm
Hannah Corral - Fri 9:30pm
Harmiddler Brothers - Wed 7:00pm
Honey Duo - Fri 6:30pm
Hot Biscuit String Band - Sat 9:45pm
House Family Band (The) - Sun 7:15pm
Howie's Hoedown - Sat 10:15pm
- I -
Ice Worm Serenaders with Sam and Ella (The) - Sat 7:45pm
Improbabillies (The) - Sat 8:45pm
Isani Howell - Sun Aft 1:45pm
- J -
J. Althea - Thu 9:00pm
Jason & Rachel Overby - Thu 9:45pm
Jerry - Sun 8:00pm
Jet Set Betties - Sat 7:30pm
Jig's Up (The) - Tue 9:30pm
John & Sally with Friends - Wed 9:45pm
Johnny Negotiable - Mon 8:15pm
Jonny J - Fri 9:15pm
Juneau Community Chorus (JCC) - Wed 6:30pm
- K -
Ken Burch - Wed 8:45pm
Ken Waldman & The Wild Ones - Sat 8:00pm
Kennedy Kruchoski - Sun 8:15pm
Kim Beggs - Sat 9:30pm
- M -
Maia Rush - Sun Aft 12:15pm
Make Way For Ducklings - Mon 10:00pm
Marc Mintz - Mon 9:30pm
Maridon Boario - Sat Aft 3:00pm
Mc^2 - Sat 7:00pm
Mike Gamble - Thu 7:30pm
Mike Truax - Mon 6:45pm
Misner & Smith - Fri 8:30pm
Muskeg Collective - Thu 7:45pm
- N -
NaMee and Avery - Thu 6:45pm
Naked Mabel - Thu 10:30pm
Nico and Pepe Ride Again! - Wed 9:00pm
- P -
P.O. Tigers - Thu 9:15pm
Pajama Cat Sharks - Sun Aft 2:45pm
Paul Clements - Fri 9:45pm
Pineapple Jam - Sun Aft 12:30pm
Pointy and the Birds - Sun Aft 12:00pm
Popcorn Princess - Wed 10:00pm
Powell Brothers and Friends - Sat 6:30pm
Proudfoot Mountain Farm - Sat Aft 3:15pm
- Q -
Q and Company - Tue 7:00pm
- R -
Raffertys (The) - Sun Aft 3:00pm
Reeb Willms & Caleb Klauder - Sat 8:15pm
Robin Hopper - Sun Aft 1:00pm
- S -
Seasons of Love - Sat 6:45pm
Second to Last of the Juneaucorns (The) - Sat Aft 1:15pm
Shanks Mare - Wed 7:45pm
Shonti Elder and Friends - Thu 6:30pm
Sloughgrass - Sat 9:15pm
Soggy Joggers (The) - Mon 7:30pm
Sound Crew - Fri 10:30pm
Spindrift - Tue 8:30pm
Spit Shake - Sun Aft 2:15pm
Strongbacks (The) - Thu 10:00pm
Sunny Porch - Tue 9:45pm
Super Bear - Fri 6:45pm
Suzy Crosby - Sun Aft 3:15pm
- T -
Taking Care of Bluegrass - Wed 8:15pm
Todd Beasley and Friends - Sat 10:30pm
Tom Begich and Sarah Sledge - Thu 10:15pm
Torah Zamora - Sun Aft 2:00pm
Toss the Salmonberries - Wed 7:30pm
Tramwreck - Mon 7:00pm
Tucker Tunes - Fri 7:00pm
- U -
Uncle Ned and the Harp Unstrung - Sat Aft 2:00pm
Unzickers (The) - Tue 7:45pm
Ursa Major - Tue 6:30pm
Ursa Minor Singers - Sat Aft 12:00pm
- V -
Volcano Listening Project (The) - Sat Aft 2:45pm
Volcano Pants - Sun 8:45pm
- W -
Whiskey Sours - Tue 7:15pm
Will Putman - Sun 6:45pm
Wittones (The) - Sat Aft 1:45pm
Witty Youngman - Sat 7:15pm
- Y -
Yesterday in Spenard - Fri 10:15pm
- Z -
Zansler - Sun Aft 2:30pm