tn_AlaskaFolkFest2018-SkipGrayphoto(46).jpg tn_AlaskaFolkFest2018-SkipGrayphoto(37).jpg tn_DSC08678.jpg tn_1DSC08755guestartistWED.jpg tn_AlaskaFolkFest2018-SkipGrayphoto(58).jpg
  Menu

Index of Acts - 41st Alaska Folk Festival

50 % Loco - Fri 8:30

A

Adam Wood - Sun Aft 3:30
Alaskan Travelers: Senior Year - Wed 9:30
Alaska Youth Choir - Wed 7:00
Andy Baker - Tue 9:15
A Quiet Light - Sat Aft 3:15
Arthur Cothary - Thu 10:00
Awakening the Beasts - Sat 7:00

B

Ben Gallagher y La Amo - Thu 9:45
Big Mistake - Mon 8:45
Blind Hog Redux - Thu 10:30
Bob Fowler a.k.a. <> - Tue 7:30
Burfl - Sat Aft 2:15
Burl Sheldon - Thu 8:45
Burnt Down House - Sat 8:30
Buzzell Brothers Blues - Wed 8:00
Byron Berline Band - Sun 9:00
Byron Berline Band - Thu 8:00

C

Caitlin Warbelow - Sat 7:30
Caleb Tomlinson - Sun Aft 1:15
Carl Hoffman & Northern River - Fri 8:00
Carol & Leif - Fri 10:45
Cayenne Blue - Mon 7:15
Chicks That Pick - Sat 8:15
Chris Thompson & Friends - Fri 11:00
Chuck Norris and the Texas Rangers - Sat 9:15
Claire Ness - Sat Aft 1:00
Cluttered Room - Sun Aft 2:45
codfysh joe - Mon 10:00
Connor Berry - Tue 7:15
Costa's Mid-Life Crisis Debacle - Wed 7:45
Cousin Curtiss - Tue 8:00
Cranberry Crushes - Sat 10:15
Cruise'n'Kent Band - Mon 7:45

D

Dara Rilatos - Mon 7:30
Dennis Caraher - Tue 10:00
Destany Hawley - Sat Aft 2:00
Devil's Club - Sat 9:30
Doorbells - Sat Aft 12:30
Downtown String Band - Fri 10:00

E

Eli & Forrest - Sat 8:45
Elizabeth, Coty, Kendra, and Brennen - Mon 9:30
Empty Oil Barrel Band - Tue 8:45
Erin & Andrew - Sat 7:15
Evan James Thomas - Sun Aft 2:15

F

Fours of Music aka The Littlest Folk Singers - Sun Aft 12:15
Fu Bao and Friends - Sat Aft 3:30

G

Gemini Waltz - Sat 10:45
Girl From The North Country - Wed 10:15
Girl in the Yellow Dress - Sun Aft 3:15
Glen Simpson - Sat Aft 2:45
Goldwing - Thu 7:15
Grant Dermody, Scott Meyer, Forest Gibson - Sun 8:30
Grayscale - Thu 10:15
Greg - Tue 10:30

H

Hamfam - Sun 7:30
Hannah Yoter - Sat 7:45
Harbor Tack - Sat 10:00
HeartStrings - Tue 7:00
Holly Alcorn - Sat 10:30
Homesteader Freestyle - Sun 8:45
Hopper Family Band - Sat Aft 3:00
Hot Ptarmigan - Sun 7:45

I

If the Ocean - Mon 9:00
Invisible Circus - Mon 10:30
Irene Muller - Tue 9:45
Irish tunes from across the state. - Sun 7:00

J

Jacks in the River - Mon 8:30
JAMM; Juneau, Alaska Music Matters - Sat Aft 12:00
Jim DiGennaro - Sat Aft 2:30
Joe Emerson - Thu 7:00
John Stey - Wed 7:15
Juneau String EnsemblesAurora Strings - Fri 7:00

K

Katie Avery - Tue 10:15
Katie Henry - Wed 8:15
Keith Heller & Deborah Spencer - Wed 8:30
Kim Beggs - Fri 9:30

L

Ladies - Tue 9:30
Landbridge Tollbooth Reunion - Fri 7:30
Last Chance Jazz Band - Wed 10:00

M

Marian Call - Fri 8:45
Mark Heard - Sat 9:00
Mary DeSmet, Greg Burger, Don Rudolph, and Henry Hopkins - Thu 7:30
Mc2 - Thu 9:00
Michael Maas & Frances Leach - Sun 8:00
Michael Truax - Wed 9:15
Mike Gamble - Mon 8:15
Mike Janes and Friends - Tue 9:00
Muckle Mare - Fri 8:15

N

Natalie Edelson - Sun Aft 2:00
Norris Bowers Band - Fri 7:45

O

Oly Mountain Duo - Sat Aft 1:15
Overby Family Band - Sun 8:15
Oyster Sucking SOBs - Fri 9:15

P

Pat Henry - Wed 9:45
Patrick Murphy and Donkey Cart - Tue 8:15
PFLAG Juneau Pride Chorus - Mon 7:00
Pyper Powell - Sat Aft 1:30

Q

Quaintrelles - Wed 7:30

R

Riff-Raff - Sat Aft 1:45
River People and Friends - Thu 9:30
Rockadaddies - Mon 8:00

S

Sam Jordan - Sun Aft 12:00
Sarah C Hanson - Sun Aft 12:30
Sea of Heartbreak - Thu 7:45
Shaidri Alrich - Fri 10:30
Shoo-fly - Fri 9:45
Snow River String Band - Sat Aft 12:45
Soft Old Day - Thu 9:15
Stringing In The Rain - Mon 10:15
Sunken Treasure - Mon 9:45
Swing Dogs - Fri 10:15

T

Tagish and Skagway Hillbillies - Wed 8:45
Tanana Rafters - Sun Aft 2:30
Teri Tibbett - Wed 9:00
Three Fish in a Tree - Sat 8:00
Tom Begich - Tue 8:30
Townsends - Sun Aft 1:00
Tracy Bird with Darin Jensen - Fri 7:15
Tracy Spring - Sat 9:45
Tramwreck - Sun 7:15
Trash Bears Music Club - Wed 10:30
Travis Croteau - Tue 7:45
Two Turned Three - Sun Aft 1:30

W

Water Drops - Sat Aft 12:15
Widdling Fizzards - Sun Aft 1:45
Will Putman - Sun Aft 3:00
Windmill Animation - Sun Aft 12:45
Wool Pullers - Mon 9:15

Y

Young Apothecary - Fri 9:00