tn_AlaskaFolkFest2018-SkipGrayphoto(42).jpg tn_DSC08678.jpg tn_AlaskaFolkFest2018-SkipGrayphoto(2).jpg tn_DSC08715.jpg tn_AlaskaFolkFest2018-SkipGrayphoto(58).jpg
  Menu

Index of Acts - 39th Alaska Folk Festival

2nd Crossing - Wed 8:45
5 o clock charley - Sat Aft 3:30
70 Percent Loco - Sat Aft 12:45

A

Alan Roberts and Eric Anderson - Wed 9:00
Alaskapella - Sun 7:00
Alaska String Band - Sat 8:00
Alaska Travelers - Tue 9:15
Alaska Youth Choir - Sat 7:00
A Little Bit of Pfundt - Sun Aft 2:15
Amy Lou - Sat Aft 1:30
Anahita and Densham - Wed 9:30
Andrew McDonough - Tue 7:15
Andy Baker - Wed 7:15
Arthur Cothary - Thu 10:00

B

Backyard Swing - Fri 9:45
Bear Mountain Holler - Sun Aft 12:30
Bluegrass on the Bus - Sat Aft 1:15
Breaking Good Bread - Sun Aft 3:15
Burnt Down House - Sat 9:00

C

Callahan and his Dad - Tue 7:30
Carl Reese - Tue 9:00
Cheryl Hofweber - Thu 9:45
Chris Thompson and Friends - Sun Aft 3:30
Chris Thompson and the Coral Creek String Band - Tue 9:45
Christopher Behnke - Sat 9:45
Chuck Hughes on Chapman Stick - Mon 9:15
Chuck Norris and the Texas Rangers - Sun 8:00
City of Juneau Pipe Band and Highland Dancers - Mon 7:45
Costa's Motor City Kitties - Wed 8:00
Coyote and Toad - Mon 10:00
Coyote Angel Band Alaska Wing - Fri 8:00

D

Dan dirty d Pascucci - Sat 10:15
Dan Robert Halen - Sun Aft 12:15
Dave Haddock - Mon 8:00
Dennis and Dona Townsend - Sat 10:30
Devil's Thumb - Tue 10:30

E

Ed Schoenfeld and the Empty Oil Barrel Band - Thu 9:15
Eel House - Sat Aft 1:45
Erin and Andrew - Fri 9:00

F

Fifth Corner - Wed 10:30
Floating on Airplanes - Sun Aft 12:00
Forget-me-not Girls - Mon 7:30
Fu Bao and Friends - Sat Aft 12:15
Fulton Boys - Sat Aft 2:30

G

Gabriel Kennedy - Sun Aft 2:30
Gastineau Strummers - Sat Aft 12:00
Gene Nelson with guest - Wed 9:45
Gitterounders - Fri 11:00
Great Alaska Bluegrass Band - Thu 7:15

H

Heartstrings - Wed 7:00
Hillbilly Honeys - Tue 8:45
Hizel and the Jay Birds - Fri 8:45
House Family Band - Mon 8:15

I

Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo - Mon 10:15
Improbabillies - Sun 8:45
Irene Muller and Sammy Burrous - Tue 10:00

J

JAMM Juneau, Alaska Music Matters - Thu 7:00
Jim Vautour - Sun Aft 1:45
Joe Emerson - Sat 8:45
John Palmes - Mon 7:15
Juneau Pride Chorus - Tue 7:00
Juneau String Ensembles - Mon 7:00
Just Stop - Sun 8:30

K

Katie Henry - Fri 8:15
Ken Burch - Wed 8:15
Kid Burfl and friends - Sun Aft 12:45
Kieran Poulson-Edwards - Sun Aft 3:00
Kim Beggs - Sat 7:45
Kray Van Kirk - Mon 8:45

L

Landbridge Tollbooth - Sat 11:00
Last Call Family Band - Wed 7:30
Leif Thompson - Sat Aft 3:00
Littlest Folk Singers - Sat 7:30
Lost Lakers - Sat 8:30
Louie the hammer - Wed 10:15
Lou Nathanson - Sat Aft 1:00
Lucas Heger - Tue 7:45

M

Macrae Sisters - Thu 7:45
Marian Call - Sat 9:15
Mark Heard - Sat 8:15
Mary DeSmet, Greg Burger and Quinn Zahasky - Sun 7:15
Mel Birch - Wed 7:45
Michael Truax - Thu 9:00
Midtown Revival - Sat 10:45
Miguel Rohrbacher - Wed 9:15
Montessori Borealis - Fri 7:00
Mouse Behind the Dresser - Fri 8:30
Myron Welling, Brent Tingey - Tue 9:30

N

Nicole Church - Fri 7:30
Nicole Swenson and The Swedes - Sat Aft 3:15
Noodle of Doum - Mon 9:30
N.O. Stalgia - Sun Aft 2:00

O

One Crazy Raven - Wed 8:30
Owen Cruise - Sat 9:30

P

Pat Fitzgerald and Robin Dale Ford - Thu 7:30
Pat Henry - Fri 10:15
Patrick Murphy - Fri 9:30
Powell Family Band - Sat Aft 2:00

R

Raining Cats and Dogs - Mon 9:00
Rick Haglin - Tue 10:15
Robin Hopper - Fri 7:15

S

Salem - Wed 10:00
Sammy Burrous and Devils Club - Thu 10:30
Selma Jesse Houck - Sun Aft 1:30
Shawn McCole Band - Fri 10:00
Shonti Elder and Will Putman - Sun Aft 1:15
Si Kahn - Sun 9:00
Si Kahn - Thu 8:00
Six Inch Tsunamis - Thu 10:15
Slush Not Snow - Mon 10:30
Spring Fed - Sun 8:15
Super Saturated Sugar Strings - Sun 7:45
Swing Dogs - Fri 7:45
Sylvia Heinz - Sat Aft 2:45

T

Tagish and Skagway Hillbillies - Sat 7:15
Tequila Sunrise - Tue 8:15
Teri Tibbett - Thu 8:45
Three Fish in a Tree - Sun 7:30
Thunder Mountain Spruce Tip Ramblers - Sun Aft 1:00
TIAs - Fri 10:30
Tom Begich - Mon 8:30
Tom Page - Sun Aft 2:45
Tracy Bird - Tue 8:30
Tracy Spring - Sat Aft 12:30
Tramwreck - Fri 9:15
Travis Reed and Friends - Mon 9:45
TR Ritchie - Fri 10:45

U

Us - Sat 10:00

W

W.O.C. a.k.a. Bob Fowler - Thu 9:30
Wormtongue and the Bananas - Tue 8:00

Z

Zoey Brice Bigelow - Sat Aft 2:15